دسته بندی مقالات
دسته‌ها
جهت گردش پمپ های هیدرولیک
جهت گردش پمپ های هیدرولیک

بعضی از پمپ های هیدرولیک قابلیت چرخش شفت و جابه جایی و تامین فشار سیال را هم در چپگرد و راستگرد دارند.پمپ های که قابلیت گردش شفت به‌صورت چپگرد و ساتگرد را دارند در صورت

انواع متریال شیلنگ های پلیمری – پنوماتیکی
انواع متریال شیلنگ های پلیمری – پنوماتیکی

  از لوله و شیلنگ پنوماتیک معمولا در سیستم های پنوماتیک استفاده می کنند. با استفاده از شیلنگ ، مسیری برای انتقال و حرکت هوای فشرده و انرژی آن در سیستم های پنوماتیک ایجاد و

تقویت کننده فشار هیدرولیک (Pressure Intensifier)
تقویت کننده فشار هیدرولیک (Pressure Intensifier)

تقویت کننده فشار هیدرولیک (Pressure Intensifier) چیست؟ تشدید کننده فشار (بوستر افزایش فشارهیدرولیک ) فشار هیدرولیک را افزایش می دهد و مقدار کمی سیال پرفشار را از مقدار زیادی سیال کم فشار تولید می کند.

خریداری تجهیزات هیدرولیک OPEN BOX  یا بدون جعبه نو
خریداری تجهیزات هیدرولیک OPEN BOX یا بدون جعبه نو

محصولات جعبه باز یا Open Box همانطور که مطلع هستید محصولات جعبه باز یا Open Box به معنی کارکرده یا دست دوم نمی باشند بلکه فقط جعبه این محصولات به علل مختلفی که در ذیل به

مقالات پیشنهادی

سرفصل مطالب

فیلتر خط برگشت هیدرولیک

فیلتر خط برگشت هیدرولیک

فیلتر خط برگشت هیدرولیک یکی از اجزای مهم سیستم هیدرولیک است که به منظور حفظ سلامت و عملکرد بهتر سیستم هیدرولیک استفاده می‌شود. خط برگشت هیدرولیک، خطی است که هیدرولیک روغن از قسمت‌های مختلف سیستم هیدرولیک به مخزن بازگشت می‌یابد. فیلتر خط برگشت هیدرولیک به عنوان یک مانع برای جلوگیری از ورود ذرات جامد و آلودگی‌های دیگر به خط برگشت هیدرولیک عمل می‌کند. ورود ذرات جامد و آلودگی‌های دیگر به خط برگشت هیدرولیک می‌تواند باعث کاهش عملکرد و عمر مفید سیستم هیدرولیک شود. ذرات جامد می‌توانند به سرعت به داخل سیستم هیدرولیک وارد شده و در طول زمان به علت اصطکاک و فشار، باعث سایش و خرابی قطعات سیستم هیدرولیک شوند. همچنین، آلودگی‌های دیگر مانند رطوبت و اسیدیته می‌توانند باعث خوردگی و آسیب به قطعات سیستم هیدرولیک شوند. بنابراین، قرار دادن فیلتر خط برگشت هیدرولیک می‌تواند به کاهش خرابی‌های ناشی از آلودگی‌های جامد در خط برگشت هیدرولیک کمک کند و عمر مفید سیستم هیدرولیک را افزایش دهد. همچنین، استفاده از فیلتر خط برگشت هیدرولیک می‌تواند به کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات سیستم هیدرولیک کمک کند

قرار ذاذن فیلتر خط برگشت هیدرولیک می‌تواند به حفظ سلامت و عملکرد بهتر سیستم هیدرولیک کمک کند. این فیلتر به عنوان یک مانع برای جلوگیری از ورود ذرات جامد و آلودگی‌های دیگر به خط برگشت هیدرولیک عمل می‌کند. با این حال، قرار دادن فیلتر خط برگشت هیدرولیک نمی‌تواند به طور کامل از خرابی تجهیزات هیدرولیک جلوگیری کند، زیرا خرابی‌ها ممکن است از عوامل دیگری مانند سایش، خوردگی، و یا خستگی مواد سازنده تجهیزات هیدرولیک ناشی شوند. با این حال، استفاده از فیلتر خط برگشت هیدرولیک می‌تواند به کاهش خرابی‌های ناشی از آلودگی‌های جامد در خط برگشت هیدرولیک کمک کند.

در هر صورت فیلتر خط برگشت از اجزا جدایی ناپذیر یک سیستم هیدرولیک می باشد در 70%   پاورپک های ساخت ایران از این المان استفاده نمی شود و تنها به گذاشتن فیلتر صافی خط مکش بسنده می شود . فیلتر صافی خط مکش مش 60 معادل 250 میکرون می باشد که ذرات کمتر 250  میکرون از آن عبور می کند !  به غلت ساختار پمپ ها اگر رزینه صافی فیلتر سمت مکش پمپ ها ریز تر از 60 میکرون باشد ، عمر پمپ کمتر می شود و باعث عدم روانکاری اجزا داخلی پمپ و صدای زیاد پمپ و .. می گردد و امکان قرار دادن فیلتر با رزینه کمتر در سمت مکش پمپ وجود نداد . برای حل این موضوع فیلتر های خط فشار و برگشت طراحی شدند تا از ورود الودگی به سیستم جلوگیری شود .

فیلتر خط مکش 10 میکرون تا 25 میکرون می باشد ولی در مواردی تا 5 میکرون هم توصیه می گردد .که با توجه به طراحی سیستم انتخاب می شود .

نحوه انتخاب  سایز فیلتر خط برگشت مناسب

فیلتر خط برگشت براساس دبی حداکثری عبوری از خود مشخص می شوند و براساس دیتاشیت سازنده در صورت تغییر المنت میزان دبی ماکزیمم کم  یا افزایش خواهد یافت . مثلا اگر فیلتر داخل خط برگشت 25 میکرون با دبی 40 لیتر و سایز رزوه 1/2 باشد اگر المنت فیلتر آن را با 10 میکرون تعویض تماییم ماکزیمم دبی آن به 16 لیتر کاهش خواهد یافت .

همچنین در برخی از سیستم های هیدرولیک باید به این نکته دقت داشته باشید که هنگام نصب فیلتر خط برگشت محاسبه ورودی به فیلتر خط برگشت را معادل دبی پمپ در نظر گرفته نشود زیرا ممکن است تفاوت سطح مقطع سیلندر و یا برگشت سیلندر ها توسط جاذبه و .. باعث ورود دبی بیشتر از پمپ به فیلتر خط برگشت گردد و دبی زیاد باعث بوجود آمدن فشار بیش از حد در فیلتر خط برگشت شده و محفظه فیلتر با فشار بیشتر شکسته می شود

زمان تعویض فیلتر خط برگشت

بر روی محفظه فیلتر های خط برگشت معمولا رزوه 1/4 یا 1/8 برای نصب درجه وجود دارد .

درجه های مخصوصی در بازار موجود است که قسمت سبز رنگ و قرمز رنگ دارد که همانطور که واضح است تا زمانی که نشانگر درجه بر روی قسمت سبز رنگ می باشد نشانگر سلامت فیلتر و هنگامی که قرمز رنگ می باشد نشانه موقع تعویض آن می باشد .

تصویر فوق نمایشگر سنجش آلودگی فیلتر و فشار را نمایش می دهد

این نشانگر ها میزان فشار دلتا پی داخل فیلتر المنت و خروجی آن را می سنجند و در نقطه سبز رنگ از 0-2 بار و  و در محدوده قرمز رنگ از 2-4 بار و بالاتر می باشد .

اگر بخواهیم بصورت الکترونیکی توسط پرشرسویچ و یا پرشر ترانسمیتر این میزان را بصورت هشدار در سیستم پی ال سی بسنجیم نشان سلامت فیلتر زیر 2 بار می باشد .